Farewell Class of 2019

Congratulations to Redeemer's Seniors, the Class of 2019 who have graduated from Redeemer Lutheran College at their Valedictory Service held on Thursday 14 November at Redeemer Chapel.  

For 6 students from the Class of 2019, this marked the end of a 13 year journey at Redeemer Lutheran College as inaugural foundation Prep students of Redeemer's Junior School.  Congratulations Class of 2019, we're very proud of you all!

Valedictory Service Audio

Valedictory Service Award Recipients

  • The Foundation Trophy: Bailey Aslander
  • The Lumsden Trophy for Dux of the School: Teresa Poon
  • Year 12 Proxime Accessit: Mikaela Clark

Academic Awards

  • The Foundation Award for Mathematics A: Nicola Puttock
  • The Foundation Award for Mathematics C: Teresa Poon
  • The Jerry Krauel Award for Meritorious Effort in Mathematics: Teresa Poon
  • The Foundation Award for Mathematics B: Mikaela Clark
  • The Noël Chan Award for English: Mikaela Clark
  • The Ted Balfe Memorial Prize for English Extension: Nicola Puttock
  • The Ted Balfe Memorial Prize for English Extension: Maggie Xie
  • The H and K Chan Award for Physics: Teresa Poon
  • The Judy Kuo Award for Biological Science: Mikaela Clark
  • The Peter Wu Award for Chemistry: Mikaela Clark
  • The Dr Nicole Seeto Award for Science: Mikaela Clark
  • Excellence in Drama Award: Bethany Thiele
  • Excellence in Drama Award: Lucy Wilding
  • The Parents and Friends Award for Excellence in Geography: Piper Gates
  • The Award for Legal Studies: Ella Wenke
  • The Parents and Friends Award for Excellence in Modern History: Mikaela Clark
  • Award for Excellence in Film and Television: Emily Korenromp
  • The Judy Kuo Award for Music Extension: Bethany Thiele
  • Excellence in Senior Music Award: Teresa Poon
  • The Visual Art Award: Teresa Poon
  • The Home Economics Award: Nicola Puttock
  • TLC Training Solutions Award for Excellence in Early Childhood Studies: Emma Kelly
  • The Parups Waring Architects Award for Graphics: Nicholas Korenromp
  • The Manufacturing Technology Encouragement Award: Bailey Aslander
  • The Technology Studies Award: Alex Nguyen
  • The Award for Excellence in Physical Education: Hannah Seeto
  • The Glover Award for Excellence in Christian Studies: Maggie Xie
  • The Information Processing and Technology Award: Nicholas Korenromp
  • The Dr Myra Seeto Award for Business and Enterprise: Jade Rowland
  • Award for Excellence in Languages – Japanese: Elena Horichi
  • The Simpfendorfer Memorial Award for Vocational Education: Bailey Aslander

Service Awards

  • Year 12 Student Leadership Award: Jack Thurstun
  • Year 12 Student Leadership Award: Bethany Thiele
  • Year 12 Student Leadership Award: Sean Cosijn
  • Year 12 Student Leadership Award: Nicola Puttock
  • The Principal's Award for Service to Sport: Jade Rowland
  • The Principal's Award for Service to Music: Bethany Thiele
  • The McKenzie Trophy for Loyalty, Service and Leadership: Sean Cosijn
  • The Caltex Best All Rounder Award: Jinho Jung-Cotton

Co-curricular Awards

  • Parent and Friends Association ‘Blue Spirit’ Award for Service to Sport: Bailey Aslander
  • The Ron Masterton Trophy for Music: Teresa Poon
  • The Rosilyn Frieberg Cup for Co-curricular Service: Piper Gates

The Final Countdown

The countdown to 3.15pm marked the final bell for our Year 12 students following a 13 year journey at Redeemer Lutheran College. Congratulations Class of 2019, you made it!

Subscribe to our Newsletter